Boża podszewka

zdjęcie z filmu Boża podszewka
  • Rola: Nauczycielka Niusia
  • Reż: Izabela Cywińska
  • Rok: 1996/1997

Piętnastoodcinkowy serial telewizyjny oparty na powieści Teresy Lubkiewicz-Urbanowicz. Film przedstawia dramatyczne losy Marii Jurewiczówny oraz jej rodziny, mieszkańców Wileńczyzny z początku XX wieku. Autorzy żywo i barwnie odmalowują obyczajowy pejzaż tamtych stron: podupadłe dworki, zubożałych, schłopiałych szlachciców i ich bogatych, mieszczańskich krewnych, wiejskich parobków i folwarczne dziewki, a wreszcie wszelkiej maści odmieńców: rozmaitych nawiedzonych i filozofów, znachorów i zamawiaczy, lecz również tych z pozoru normalnych, lecz "inaczej urodzonych", tak właśnie jak główna bohaterka, wciąż przez to odrzucanych, ośmieszanych i niekochanych.


Ewa Błaszczyk wzięła udział w 3 odcinkach serialu:
Odcinek 5: Juryszki Wileńskie, lata 1920 - 1921
Jest rok 1920 Oddział bolszewików najeżdża dwór w Juryszkach. Rabują kosztowności i tylko dzięki błaganiom Marii udaje się uchronić domostwo przed spaleniem. Coraz bardziej posępny i tajemniczy Kostuś postanawia zemścić się na nich. Wraz z Janeczką udaje się w ślad za oddziałem. Po ich powrocie Maria z przerażeniem odkrywa, że oboje wymordowali Rosjan. Nadchodzi kolejny rok. Z wojny bolszewickiej wracają długo wyczekiwani Broniś i Bogdan. W Juryszkach pojawia się też Niusia, nauczycielka z pobliskiej szkoły wiejskiej i szybko staje się obiektem westchnień braci bliźniaków. Latem Adam i Kostuś pomagają rodzicom przy żniwach. Gdy zamiast tradycyjnych sierpów rozdają chłopom kosy do żęcia zboża, wzburzony tą "innowacją" Andrzej wyrzuca obu synów z domu. Maria nie śmie mu się sprzeciwić. Jesienią Maria odwiedza Adama w Małkach, gdzie zamieszkał w przestronnym domu wraz ze swą narzeczoną, Ireną. Onieśmielona ich "miastowym" stylem życia matka pośpiesznie wraca do Juryszek.
Odcinek 8: Juryszki Wileńskie, rok 1929
Długo nieobecny Kostuś wraca latem niespodziewanie do Juryszek. Szczęśliwa Maria z radością gości swego pierworodnego, choć bardzo niepokoi się, jak na wizytę wygnanego syna zareaguje mąż. Okazuje się, że chłopak przyjechał do rodziców po należną mu część ojcowizny. Ale jego prośba tylko rozsierdza Andrzeja. Oburzony stanowczą odmową ojca Kostuś na zawsze opuszcza rodzinny dom. Zakochana w nim bez pamięci Antolka podąża za nim. Bogdan zdobywa serce Niusi. Zaniepokojona wieściami o chorobie Adama, Maria odwiedza go w Małanach. Tymczasem Maryśka, coraz bardziej rozgoryczona, wciąż czeka w Juryszkach na wiadomość od niesłownego narzeczonego. Wreszcie Antośka wręcza jej telegram zawiadamiający o przyjeździe Kazimierza. Nadchodzi tak wyczekiwany przez dziewczynę dzień jej ślubu.
Odcinek 9: Lida, rok 1929
Jest rok 1930. Maryśka, świeżo poślubiona małżonka, urządza swe nowe mieszkanie w Lidzie. Pewnego dnia składa jej nieoczekiwaną wizytę tajemnicza kobieta. Przedstawia się jako była kochanka Kazimierza. Jest rozgoryczona jego odejściem, obwinia Maryśkę za rozstanie z ukochanym. Przyszła z zamiarem okrutnej zemsty na rywalce. Taktem i wyrozumiałością udaje się Maryśce choć trochę ukoić jej ból i powstrzymać przed strasznym czynem. Wstrząśnięta jednak wiadomością o romansie męża, długo nie może mu tego zapomnieć. Gdy wreszcie dochodzi do pojednania, szczęśliwi jak dawniej małżonkowie wybierają się na wielki bal do Lidy. Nazajutrz Elżutka przynosi Maryśce wiadomość, że ojciec jest umierający. Przy ojcowskim łożu śmierci spotykają się wszystkie jego dzieci. Dochodzi w końcu do pojednania Andrzeja z jego pierworodnym, Kostusiem. W domu Jurewiczów zjawia się też Emilia, by w dniu śmierci Andrzeja dzielić z Marią ból i prosić ją o wybaczenie za dawne winy. Po śmierci męża Maria ma czuwać nad wypełnieniem jego ostatniej woli. Maryśka oznajmia rodzinie, że spodziewa się dziecka, a Broniś oświadcza się ubogiej dziewczynie z ludu, Wandzi.


Fragmenty filmu: